Konya
DOLAR18.7433
EURO19.9046
ALTIN1117.8

Huawei Türkiye’nin yeni ARGE merkezi Bakan Varank’ın katılımıyla açıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Huawei Türkiye’nin yeni ARGE merkezi Bakan Varank’ın katılımıyla açıldı
Abone ol
İlk etapta 50 mühendis ve araştırmacıyla yola çıkan merkez, ağırlıklı olarak yapay zeka projeleri ve yeni nesil kablosuz iletişim sistemlerine odaklanacak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: ”Global markaların ülkemizde teknoloji geliştirmesi bizler için önemli ve değerli. Huawei ülkemizdeki ARGE mühendisleriyle buna büyük katkı sağlıyor”

İSTANBUL (AA) Huawei Türkiye Ankara ARGE Merkezi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla açıldı.

Huawei Türkiye'nin açıklamasına göre, kısa süre önce Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onay ve lisanslama süreçleri tamamlanan yeni ARGE merkezi, ilk etapta 50 mühendis ve araştırmacıyla yola çıktı.

Huawei yöneticileri, 2023'te bu sayının 150'ye çıkarılmasının hedeflendiğini açıkladı. Huawei Türkiye Ankara ARGE Merkezi'nin ağırlıklı olarak yapay zeka projeleri ve yeni nesil kablosuz iletişim sistemlerine odaklanacağı bildirildi.

Açıklamada Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın ziyareti sırasında yaptığı açıklamalara yer verildi.

Huawei'in uzun süredir Türkiye'de faaliyet gösteren bir teknoloji şirketi olarak ARGE ve üretim çalışmaları gerçekleştirdiğini belirten Varank, kısa süre önce bakanlık tarafından tescillenen merkezle bu zincire bir yenisinin eklendiğini bildirdi.

Varank, Türkiye'de katma değerli üretimin gelişmesini istediklerini ve bunun yolunun ARGE ve inovasyondan geçtiğini kaydederek, şu açıklamalarda bulundu.

"Global markaların ülkemizde teknoloji geliştirmesi bizler için önemli ve değerli. Huawei ülkemizdeki ARGE mühendisleriyle buna büyük katkı sağlıyor. Huawei'in bulut bilişim, yenilenebilir enerji, inverter ve yapay zekaya yönelik üretim ve yatırımları, daha rekabetçi bir sektöre katkı sağlayacak. Kendilerini tebrik ediyoruz ve bu vesileyle diğer global markaları da ülkemizde daha fazla faaliyet göstermeye davet ediyoruz. Huawei'ye Türkiye’deki yatırımları ve ileriki dönemde yapacakları yenilenebilir enerji özelindeki çalışmalar için teşekkür ediyorum."

"2023'te İzmir'de de ARGE merkezi açmayı hedefliyoruz"

Huawei Türkiye ARGE Merkezi Direktörü Hüseyin Hai de 12 yılı aşkın süredir devam eden yatırımlarının ardından, bugün Türkiye'de ikinci ARGE merkezini açmanın gururunu yaşadıklarını bildirdi.

Hai, "ARGE merkezimiz kuruluşundan bu yana, Türkiye bilişim ekosistemine 6 binden fazla yeni yetenek kazandırdı. 2023 hedeflerini de göz önünde bulundurarak, bu yıl ARGE yapılanmamıza; bulut bilişim ekibi, Dijital Güç İş Grubu'nu destekleyen yeşil enerji ekibi, SaaS (yazılım hizmetleri) ve PaaS (platform hizmetleri) ekiplerini dahil ettik. Önümüzdeki yıl, ülkemizin yerel bilişim ekosistemine daha fazla hizmet vermek amacıyla, İzmir'de de bir ARGE merkezi açmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Açılışa TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız da katıldı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Niğde’de restorasyonu tamamlanan 612 yıllık cami ibadete açıldıÖnceki Haber

Niğde’de restorasyonu tamamlanan 612 yıl...

Yozgat’ı anlatan 4 ciltlik kitap tanıtıldıSonraki Haber

Yozgat’ı anlatan 4 ciltlik kitap tanıtıl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar